zrobie-to-sam

Dni adaptacyjne – grupa Jeżyki

Drodzy Rodzice!

Trudności adaptacyjne dotyczą w zasadzie wszystkich trzylatków. Pozytywny jest fakt, że mimo to dla niewielu maluszków pierwsze podejście do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej kończy się porażką. Problemy są chwilowe, mijają szybko i nie zostają w pamięci przedszkolaków na długo. Warto dołożyć wszelkich starań, by szansa dziecka na rozwój w przedszkolnej społeczności nie przepadła.

Oswajaj z rozstaniem. Przyzwyczajaj maluszka do przebywania pod opieką mniej znanych mu dorosłych, aby przedszkole nie kojarzyło się z pierwszym rozstaniem na dłuższy czas.

Zainteresuj malucha przedszkolem. Rozbudź w dziecku ciekawość przed nowym wzywaniem. Wypowiadaj się o przedszkolu pozytywnie. Wyjaśnij, dlaczego trzeba pójść do przedszkola. Czytajcie wspólne bajki i opowiadania tematycznie związane z przedszkolem.

Ucz samodzielności. Doskonal umiejętności samoobsługowe maluszka. Razem przygotujcie wyprawkę przedszkolną. Zapakujcie worek z ubraniami na zmianę w przypadku pobrudzenia lub zmoczenia odzieży. Nie zapomnijcie podpisać ubranek 😊 dopilnuj, by strój zakładany do przedszkola był wygodny, łatwy do założenia przez dziecko.

Okaż spokój. Twoja pewność siebie przekona dziecko, że nie dzieje się nic złego. Okazuj wyłącznie pozytywne uczucia. Wahania i zdenerwowanie potęgują smutek i łzy maluszka.

Mów prawdę. Szczerze poinformuj dziecko, kto i kiedy odbierze je z przedszkola. Obietnice bez pokrycia rozczarują dziecko i podważą zaufanie do Ciebie.

Skracaj rozstanie. Żegnaj się z dzieckiem z czułością, ale zdecydowanie i jak najkrócej. Okaz mu miłość, powiedz, że też będziesz tęsknić. Nie ulegnij pokusie zawrócenia.

Myśl pozytywnie. Potraktuj rozłąkę jako coś naturalnego i chwilowego. Pamiętaj, że okres adaptacji minie. Bądź zatem cierpliwy i nie rezygnuj po pierwszych niepowodzeniach.

Po przedszkolu wycisz emocje dziecka. Przygotuj się na skrajne reakcje witającego cię dziecka. Daj mu czas na ochłonięcie. Powitaj je z radością, ale bez względnych wzruszeń.

Chwal i doceniaj. W obecności malucha przekazuj najbliższym tylko jego pozytywne zachowania. Podkreśl samodzielność, odwagę.

Zaufaj nauczycielom. Przekaż przyszłym opiekunom wszelkie niezbędne informacje o potrzebach malucha.

Współdziałaj. Szybka adaptacja to wspólny cel rodziny i przedszkola.

Zachowaj stały rytm dnia. Przyprowadzaj i odbieraj dziecko o stałych godzinach.

Źródło:

Bliżej przedszkola, nr 5.245/2022

Udostępnij ten wpis:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email