IMG_2646

Przegląd kolęd

Dnia 31 stycznia (czwartek) w Kinoteatrze Słonko w Śremie odbył się Przegląd Kolęd, którego nasze Przedszkole było organizatorem. Patronat nad Przeglądem objęła Siostra Prowincjalna Kamila Paszkowiak.

Celami Przeglądu były: rozwijanie zdolności muzycznych i wokalnych dzieci, popularyzacja śpiewu, kultywowanie tradycji świątecznych, przełamywanie tremy podczas występu przed dużą publicznością, zintegrowanie dzieci i nauczycieli, upowszechnianie polskiej tradycji kolędowania, promocja śpiewu i kultury muzycznej. Inicjatywą Przeglądu było także zapoznanie dzieci i pań z historią kolędy…

Jak wiemy, “kolęda to powszechnie znana pieść bożonarodzeniowa oraz noworoczna, która nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej. Śpiewając ją wierni czczą przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Tradycja śpiewania kolę wywodzi się jeszcze ze starożytnego Rzymu. Mieszkańcy tego miasta wykonywali wesołe utwory z okazji rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego. Zwyczaj ten przejęli później chrześcijanie, oni jednak wychwalali przyjście Pana na świat, co było związane z rozpoczęciem nowego życia”.

Wracając do Przeglądu Kolęd, wśród zaproszonych Gości nie zabrakło Burmistrza Śremu pana Adama Lewandowskiego, księdza Kanonika Mariana Bruckiego, dyrektorów śremskich przedszkoli oraz dzieci i pań, które włożyły wiele trudu w przygotowanie występu. Wśród przedszkoli występujących były takie Przedszkola: Niezapominajka, Przedszkole im. Bł. E. Bojanowskiego, Mali Bohaterowie, Pod Wierzbami, Leśna Polanka, Słoneczna Gromada, Bajkowy Świat, Słoneczna Szóstka.

Zaproszeni Goście i dyrektorzy placówek ustalili werdykt, że wszystkie Przedszkola zajęły pierwsze miejsce. Dziękujemy uczestnikom za udział w Przeglądzie Kolęd i mamy nadzieję, że w marcu spotkamy się na Przeglądzie Pantomimy.

Udostępnij ten wpis:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email