Zajęcia dla dzieci 4 – letnich z grupy Żółwiki Żuczki i Stokrotki
Witam ponownie. Kochane dzieci mam dla was nowe zabawy. Drodzy rodzice proszę Was o pomoc, cierpliwość i wyrozumiałość.
Temat tygodnia: „ Wiosenne przebudzenia”
Temat dnia: „Wiosenne kwiaty”
• Ćwiczenia oddechowe – Kwiaty pachną. Proszę przygotować w miarę możliwości: chusteczki higieniczne, kolorowe flamastry, taśmę klejącą, olejki zapachowe (lub perfumy). Dziecko kolorowymi flamastrami ozdabia chusteczki higieniczne, rysując na nich np. kropeczki. Z pomocą rodzica formuje z chusteczek kwiaty – chwyta palcami chusteczkę pośrodku, zwija ją nieco i z pomocą rodzica skleja taśmą. Rodzic nasącza chusteczki odrobiną np. olejku zapachowego (lub perfumami). Następnie układa przed dzieckiem wykonane kwiaty. Dziecko pochylają się nad wiosennymi kwiatami i je wącha – wciąga powietrze nosem, wydycha ustami.
- wysłuchanie piosenki o wiośnie
• W miarę możliwości proszę o uszykowanie aerozolu o kwiatowym zapachu. Proszę dziecko o zamknięcie oczu, następnie, w większej odległości od dziecka, rodzic rozpyla zapach kwiatowy w aerozolu i zadaje pytanie, np. Z czym kojarzy się tobie ten zapach?
• Wysłuchanie wiersza Krystyny Datkun-Czerniak „Wiosna”.
Wiosna w zielonej sukience nogami bosymi stąpa.
I gdzie stopę stawia, tam… to chyba czary – wiosenny kwiat zostawia.
Po spacerze wiosny świat zmienia się cały.
Ptaki wśród zieleni radośnie śpiewają,
motyle fruwają, świerszcze cicho grają.
Kwiaty kolorowe wśród traw zakwitają.
Gdyby nie ty, wiosno, i te twoje czary,
to świat byłby pewnie i smutny, i szary.
• Proszę zadać dziecku pytania:
− Co zakwita tam, gdzie stopę stawia wiosna?
− Jak zmienia się świat po spacerze wiosny?
− Co robią wiosną: kwiaty, ptaki, motyle i świerszcze?
− Jaki byłby świat, gdyby nie czary wiosny?
• Zabawa z elementem równowagi – Nie depcz kwiatów. Potrzebne będą chusteczki higieniczne wykonane w pierwszej zabawie. Dziecko staje z jednej strony pomieszczenia. Rodzic układa na podłodze kwiaty z chusteczek higienicznych i daje znak klaśnięciem w dłonie. Dziecko ostrożnie pokonują drogę, w ten sposób, aby nie zdeptać kwiatów. Powtarzamy zabawę kilka razy. Przechodząc, dziecko może się pochylić, przyjrzeć poszczególnym kwiatom i je powąchać.
• Jeśli to możliwe można pokazać dziecku kwiaty: przebiśnieg, krokus, pierwiosnek, sasankę, zawilec( albumy z kwiatami, Internet). Proszę aby dzieci podzieliły ich nazwy na sylaby, z wyklaskiwaniem. Można policz ć ile jest sylaby. Dzieci powinny się dowiedzieć, że te kwiaty wiosenne są objęte ochroną i nie wolno ich zrywać.
• Zabawa ruchowa – Wiosna maluje świat. Jeśli to możliwe proszę przygotować kolorowe paski krepiny (dwa). Dziecko trzymają w obu dłoniach długie paski krepiny. Podnosi ręce, macha paskami krepiny jednocześnie z góry na dół jak pędzlem i zataczają nimi jak największe kręgi: raz w jedną, raz w drugą stronę – pomaga wiośnie w malowaniu świata. Następnie zmienia miejsce i powtarzają ruchy.
• Zabawa konstrukcyjne. Projektowanie ogrodu pełnego kwiatów. Różnego rodzaju klocki, kwiaty z chusteczek higienicznych wykonane wcześniej. Rodzic proponuje zaprojektowanie ogrodu. Dziecko buduje ścieżki z różnego rodzaju klocków. Obok ścieżek, na rabatkach, umieszcza wykonane wcześniej kwiaty z chusteczek higienicznych.
Pozdrawiam i ściskam Was kochane przedszkolaki Arleta Drzewiecka.
Źródło Internet, Mac Edukacja