Zajęcia dla dzieci 4 – letnich z grupy Żółwiki Żuczki i Stokrotki

Witam ponownie. Kochane dzieci mam dla was nowe zabawy. Drodzy rodzice proszę Was o pomoc, cierpliwość i wyrozumiałość.  

Temat tygodnia: „ Wiosenne przebudzenia”  

Temat dnia: „Wiosenne kwiaty” 

• Ćwiczenia oddechowe – Kwiaty pachną. Proszę przygotować w miarę możliwości: chusteczki higieniczne, kolorowe flamastry, taśmę klejącą, olejki zapachowe (lub perfumy). Dziecko  kolorowymi flamastrami ozdabia chusteczki higieniczne, rysując na nich np. kropeczki.  Z pomocą rodzica formuje z chusteczek kwiaty – chwyta palcami chusteczkę pośrodku, zwija ją nieco i z pomocą rodzica skleja taśmą. Rodzic  nasącza chusteczki odrobiną np. olejku zapachowego (lub perfumami). Następnie układa przed dzieckiem wykonane kwiaty. Dziecko pochylają się nad wiosennymi kwiatami i je wącha – wciąga powietrze nosem, wydycha  ustami.  

  • wysłuchanie piosenki o wiośnie

• W miarę możliwości proszę o uszykowanie aerozolu o kwiatowym zapachu. Proszę dziecko o zamknięcie oczu, następnie, w większej odległości od dziecka, rodzic rozpyla zapach kwiatowy w aerozolu i zadaje pytanie, np. Z czym kojarzy się tobie ten zapach?  

• Wysłuchanie wiersza Krystyny Datkun-Czerniak „Wiosna”. 

Wiosna w zielonej sukience nogami bosymi stąpa.  

I gdzie stopę stawia, tam… to chyba czary – wiosenny kwiat zostawia. 

 Po spacerze wiosny świat zmienia się cały.  

Ptaki wśród zieleni radośnie śpiewają,  

motyle fruwają, świerszcze cicho grają.  

Kwiaty kolorowe wśród traw zakwitają.  

Gdyby nie ty, wiosno, i te twoje czary, 

 to świat byłby pewnie i smutny, i szary. 

 • Proszę zadać dziecku  pytania: 

 − Co zakwita tam, gdzie stopę stawia wiosna? 

 − Jak zmienia się świat po spacerze wiosny?  

− Co robią wiosną: kwiaty, ptaki, motyle i świerszcze? 

 − Jaki byłby świat, gdyby nie czary wiosny? 

 • Zabawa z elementem równowagi – Nie depcz kwiatów. Potrzebne będą  chusteczki higieniczne wykonane w pierwszej zabawie. Dziecko staje z jednej strony pomieszczenia. Rodzic  układa na podłodze kwiaty z chusteczek higienicznych i daje znak klaśnięciem w dłonie. Dziecko ostrożnie pokonują drogę, w ten sposób, aby nie zdeptać kwiatów.  Powtarzamy zabawę kilka razy.  Przechodząc, dziecko może się pochylić, przyjrzeć poszczególnym kwiatom i je powąchać. 

 • Jeśli to możliwe można pokazać dziecku  kwiaty: przebiśnieg, krokus, pierwiosnek, sasankę, zawilec( albumy z kwiatami, Internet). Proszę aby dzieci podzieliły  ich nazwy na sylaby, z wyklaskiwaniem. Można policz ć ile jest sylaby. Dzieci powinny się dowiedzieć, że te kwiaty wiosenne są objęte ochroną i nie wolno ich zrywać. 

• Zabawa ruchowa – Wiosna maluje świat. Jeśli to możliwe proszę przygotować kolorowe paski krepiny (dwa). Dziecko trzymają w obu dłoniach długie paski krepiny. Podnosi ręce, macha paskami krepiny jednocześnie z góry na dół jak pędzlem i zataczają nimi jak największe kręgi: raz w jedną, raz w drugą stronę – pomaga wiośnie w malowaniu świata. Następnie zmienia miejsce i powtarzają ruchy. 

• Zabawa konstrukcyjne. Projektowanie ogrodu pełnego kwiatów. Różnego rodzaju klocki, kwiaty z chusteczek higienicznych wykonane wcześniej. Rodzic proponuje zaprojektowanie ogrodu. Dziecko buduje ścieżki z różnego rodzaju klocków. Obok ścieżek, na rabatkach, umieszcza wykonane wcześniej kwiaty z chusteczek higienicznych.   

Pozdrawiam i ściskam Was kochane przedszkolaki Arleta Drzewiecka.  

Źródło Internet,  Mac Edukacja

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.