Wielkanoc – Liczenie pisanek

  1. Zabawa ruchowa ,, Podrzucone jajko ”

Dzieci są kurkami. Stoją na obwodzie koła, za sobą mają ułożone szarfy – gniazda. Przed rozpoczęciem zabawy wkładają do gniazd określoną przez rodzica liczbę jajek – woreczków – i ustawiają się plecami do nich. Wybrane dziecko – kukułka – ma jedno jajko (jeden woreczek), które chce podrzucić do gniazda wybranej kurce. W tym celu chodzi za ich gniazdami przy rymowance:

Lata kukułka dookoła, do ptasich gniazdek zagląda, swoje jajeczko zostawi w nich i będzie o nie spokojna.

Czasami przykuca, aby zmylić kurki, aż w końcu podrzuca do któregoś gniazda swoje jajko. Kurki odwracają się po przejściu za nimi kukułki i sprawdzają liczbę jajek. Ta, która dostrzeże, że ma ich o jedno więcej, goni kukułkę, która stara się obiec koło i stanąć przed gniazdem kurki, która ją goni. Następuje zmiana ról. Za każdym razem rodzic zmienia liczbę jajek w gniazdach.

  1. Ćwiczenia z pisankami :
  • Wyjmowanie pisanek z koszyczków, przeliczanie ich. − Ile pisanek jest w pierwszym koszyczku? (6 zielonych, 4 czerwone). − Ile pisanek jest w drugim koszyczku? (5 żółtych, 4 niebieskie).
  • Liczenie wszystkich pisanek w koszyczku

Liczenie za pomocą liczmanów. Pierwszy koszyczek Do 6 liczmanów dosuwamy 4 liczmany – razem 10 pisanek. Drugi koszyczek Do 5 liczmanów dosuwamy 4 liczmany – razem 9 pisanek. • Porównywanie liczebności pisanek. Dzieci łączą w pary pisanki z pierwszego koszyczka z pisankami z drugiego koszyczka. Wniosek: w pierwszym koszyczku jest o jedną pisankę.

  1. Zabawa pobudzająco-hamująca – Baranek.

W dowolnych miejscach w pokoju są rozłożone obręcze. W każdej obręczy znajdują się elementy do wykonania baranka. Dzieci zajmują miejsca obok wybranych przez siebie obręczy. Kiedy usłyszą nagranie piosenki, przemieszczają się tanecznym krokiem między obręczami. Na sygnał dzwoneczka wracają do swoich obręczy i wykonują baranki. Pracę przerywa ponowny dźwięk dzwoneczka. Zabawę powtarzamy kilka razy, dotąd aż dzieci wykonają prace.

Piosenka do zabawy :

Opracowała : Joanna Łabęda

Żródła :

– Internet

– MAC Edukacja, Przewodnik metodyczny cz.4 ,, Nowe przygody Ady i Olka ”

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.