Zajęcie dla dzieci 3 letnich- TYGRYSKI, ŻÓŁWIKI, ŻUCZKI

TEMAT : Malowane wiosenne kwiaty 

       1.Zabawa ćwicząca spostrzeganie – Ence-pence. 

Mały przedmiot  np.: guzik, piórko, moneta.  Dziecko  z rękami schowanymi za plecami, ukrywa mały przedmiot w jednej dłoni. Mówi do rodzica : Ence-pence, w której ręce? i pokazuje zaciśnięte pięści. Rodzic lekkim klepnięciem wskazuje dłoń, w której jest ukryty przedmiot. Jeśli trafi – zamieniają się rolami, a jeśli nie – zgaduje ponownie. 

2. Układanie chodniczka w kolorach kojarzących się z wiosną. Kolorowe patyczki matematyczne (mogą być kolorowe paski papieru lub klocki w kolorach wiosennych w zależności od tego co się ma pod ręką). Rodzic układa z kolorowych patyczków (pasków papieru lub klocków) wzory do powtórzenia przez dzieci. Głośno nazywa, liczy i układa patyczki w danym kolorze, np. po dwa, po trzy, po cztery (po pięć), w kolorach: zielonym, żółtym, niebieskim, czerwonym. Dzieci samodzielnie układają barwne chodniczki według wzoru Rodzica. 

       3. Eksperymenty plastyczne: Jak powstają kolory wiosny? 

       Farby plakatowe: żółta, niebieska, czerwona, pędzle, woda, sylwety krokusów.  Rodzic              ma na palecie farby plakatowe w trzech kolorach. Łączy je ze sobą, rozcieńcza wodą i                miesza pędzelkiem. Dzieci obserwują powstałe kolory i podają propozycje tego, co                    można namalować w danym kolorze. Np. z połączenia żółtej farby i niebieskiej farby                otrzymujemy kolor zielony, którym można namalować liście; po połączeniu żółtej farby i          czerwonej farby powstał kolor pomarańczowy, którym można namalować owoc                       pomarańczy, a z połączenia niebieskiej farby i czerwonej farby powstał kolor fioletowy,            którym można pomalować sylwety krokusów wycięte z kartonu. 

Udanej zabawy! 

Izabela Jendrzejewska -Kościelniak 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.