Zabawy teatralne Przejdźmy sie po lesie
Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci,
W związku z czasowym ograniczeniem
funkcjonowania naszego Przedszkola ze względu na zapobieganie,
przeciwdziałanie i zwalczanie COVID – 19 pragnę włączyć się do Waszej codzienności poprzez propozycje zabaw teatralnych, które możecie znaleźć na
stronie internetowej przedszkola.
Pamiętamy, myślimy o Was i tęsknimy.
Kochani Rodzice, Wasze zaangażowanie jest bardzo ważne i nieocenione.
Oczywiście jeśli tylko będziecie chcieli i znajdziecie czas.
Propozycja zabawy teatralnej:
„Przejdźmy się po lesie”.
Zabawa ta ma na celu rozwijanie wyobraźni dziecka poprzez ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia koncentracji oraz ma uczyć dziecko odbierania wrażeń ciałem.
Przebieg zabawy:
Proszę na początek wprowadzić dziecko w zabawę. Można powiedzieć, że w związku z tym, że nie możemy lub musimy ograniczyć w tym trudnym czasie spacery do lasu, będziemy to robić „na niby”, w wyobraźni.
Dziecko swobodnie porusza się po pokoju. Rodzic zaczyna opowiadać o spacerze, który dziecko będzie się starało odegrać.
Oto przykład takiego opowiadania:
„Idziecie po trawniku, jest piękna pogoda. Robi się coraz bardziej gorąco. Zaczyna kropić deszcz. Pada coraz mocniej i na ziemi tworzą się kałuże. Teraz leje jak z cebra i woda sięga wam do kostek. Jesteś zmęczona (y). Deszcz przestaje padać. Idziesz po błocie. Słońce nieśmiało wygląda zza chmur. Znowu robi się pięknie, a ty idziesz po miękkiej, świeżej trawie do lasu.
Wyobraź sobie las…chodzisz między drzewami, dotykasz ich pnia. Wsłuchujesz się chwilę w ich ciszę, przyglądasz się i widzisz, że jedno jest wysokie, strzeliste, ledwo możesz dostrzec wierzchołek. Ich korony przypominają szerokie zielone czapy falujące z wiatrem. Inne drzewa stoją mocno, mają duży, szeroki pień, którego nie obejmie jedna osoba (w tym momencie rodzic może improwizować z dzieckiem obejmowanie drzewa). Drzewa dostojnie kołyszą zieloną kopułą. Są również drzewa delikatne i kruche, cicho szumiące gałązkami na wietrze. Wyobraź sobie jeszcze przez chwilę las. A teraz wyobraź sobie, że ty jesteś drzewem. Przyjrzyj się, jakie drzewo jest w tobie – mocne czy delikatne i kruche.”
Uwagi:
- W czasie spaceru należy dać dziecku czas na wyobrażenie sobie i odegranie scenki ( w razie potrzeby proszę pomagać dziecku znaleźć odpowiedni sposób poruszania się)
- Nie mato jak przykład: rodzic powinien pokazać dzieciom, jak sam wyobraża sobie ten spacer.
- W miarę możliwości może w tle lecieć muzyka np. relaksacyjna lub odgłosy przyrody.
Życzę miłej zabawy. Pozdrawiam i ściskam mocno wszystkie dzieci. Lilla Kuczkowska
Na podstawie „Zabaw teatralnych w Przedszkolu” D. Megrier