Zabawy teatralne Przejdźmy sie po lesie

Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci,                                                

           W związku z  czasowym ograniczeniem 

funkcjonowania naszego Przedszkola  ze względu na  zapobieganie, 

przeciwdziałanie i zwalczanie COVID – 19  pragnę włączyć się do Waszej      codzienności poprzez propozycje zabaw teatralnych, które możecie znaleźć  na 

 stronie  internetowej przedszkola. 

              Pamiętamy, myślimy o Was i tęsknimy. 

Kochani Rodzice, Wasze zaangażowanie jest bardzo ważne i nieocenione. 

               Oczywiście jeśli tylko będziecie chcieli i znajdziecie czas. 

Propozycja zabawy teatralnej: 

Przejdźmy się po lesie”. 

Zabawa ta ma na celu rozwijanie wyobraźni dziecka poprzez ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia koncentracji oraz ma uczyć dziecko odbierania wrażeń ciałem. 

Przebieg zabawy: 

Proszę na początek wprowadzić dziecko w zabawę. Można powiedzieć, że w związku z tym, że nie możemy lub musimy ograniczyć  w tym trudnym czasie spacery do lasu, będziemy to robić  „na niby”, w wyobraźni.  

Dziecko  swobodnie porusza się po pokoju. Rodzic zaczyna opowiadać o spacerze, który dziecko będzie się starało odegrać. 

Oto przykład takiego opowiadania: 

„Idziecie po trawniku, jest piękna pogoda. Robi się coraz bardziej gorąco. Zaczyna kropić deszcz. Pada coraz mocniej i na ziemi tworzą się kałuże. Teraz leje jak z cebra i woda sięga wam do kostek. Jesteś  zmęczona (y). Deszcz przestaje padać. Idziesz po błocie. Słońce nieśmiało wygląda zza chmur. Znowu robi się pięknie, a ty idziesz po miękkiej, świeżej trawie do lasu. 

Wyobraź sobie las…chodzisz między drzewami, dotykasz ich pnia. Wsłuchujesz się chwilę w ich ciszę, przyglądasz się i widzisz, że jedno jest wysokie, strzeliste, ledwo możesz dostrzec wierzchołek. Ich korony przypominają szerokie zielone czapy falujące z wiatrem. Inne drzewa stoją mocno, mają duży, szeroki pień, którego nie obejmie jedna osoba (w tym momencie rodzic może improwizować z dzieckiem obejmowanie drzewa). Drzewa  dostojnie kołyszą zieloną kopułą. Są również drzewa delikatne i kruche, cicho szumiące gałązkami na wietrze. Wyobraź sobie jeszcze przez chwilę las. A teraz wyobraź sobie, że ty jesteś drzewem. Przyjrzyj się, jakie drzewo jest w tobie – mocne czy delikatne i kruche.” 

Uwagi:  

  • W czasie spaceru należy dać dziecku czas na wyobrażenie sobie i odegranie scenki ( w razie potrzeby proszę pomagać dziecku znaleźć odpowiedni sposób poruszania się) 
  • Nie mato jak przykład: rodzic powinien pokazać dzieciom, jak sam wyobraża sobie ten spacer. 
  • W miarę możliwości może w tle lecieć muzyka np. relaksacyjna lub odgłosy przyrody. 

Życzę miłej zabawy. Pozdrawiam i ściskam mocno wszystkie dzieci.  Lilla Kuczkowska 

Na podstawie „Zabaw teatralnych w Przedszkolu” D. Megrier 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.